Które przychody fundacji rodzinnej są zwolnione z CIT
Przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółki maltańskiej będą zwolnione z podatku dochodowego. Takie przysporzenie powinno bowiem być traktowane jako przychód fundacji z dozwolonej działalności gospodarczej określonej w ustawie o fundacji rodzinnej.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 27 marca 2024 r. (0111-KDIB1-2.4010.71.2024.2.END).
Z wnioskiem o interpretację indywidualną zwrócił się przyszły założyciel i fundator fundacji rodzinnej. Wnioskodawca jest osobą fizyczną ma pełną zdolność do czynności prawnych, jest polskim rezydentem podatkowym, podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Beneficjentami fundacji będą – poza fundatorem – członkowie jego najbliższej rodziny (żona i dziecko). Wnioskodawca będzie działał na podstawie przepisów ustawy o fundacji rodzinnej.
Planowane jest, aby po wpisaniu fundacji do rejestru fundacji rodzinnych fundacja otrzymała od fundatora mienie w drodze darowizny albo jako mienie wnoszone na powiększenie funduszu założycielskiego. Mienie otrzymane przez fundację będzie obejmowało składniki majątku, których właścicielem jest fundator, w szczególności będą to udziały spółki zagranicznej z siedzibą na Malcie. Spółka ta jest od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta